Rakjon rendet a játékok között és készítsen helyet az újaknak
Mind ismerjük a helyzetet. Még akkor is, ha nem szeretnénk túlzásba vinni a játékkokkal idővel rájövünk, hogy egy karácsony és egy szülinap elteltével azokon a játékokon kívül, amiket mi veszünk, a nagymama, nagypapa és Jézuska által vásárolt játékok kontroll nélkül felgyülemlenek. A gyermekek azonban, akkor használják a legjobban ki a játékokat, ha nincs belőlük sok és kiismerik magukat köztük. Ezért jó legalább egyszer egy évben átválogatni őket és maradandóknak új helyet találni.
A praktikus szülők tudják, hogy annak a rendrakásnak van a legegyszerűbb lefolyása, ahol nincs ott a gyerek. Ők maguk is meg tudják állapítani, hogy utóduk melyik játék iránt már nem érdeklődik, és melyiket tudják feltűnés nélkül eltüntetni. Azonban ha hajlandóak ezt a folyamatot önként megnehezíti és a válogatásba bekapcsolni a gyerekeket is, akkor megláthatják, hogy ez milyen plusszal járhat.
Mit tanul meg a gyerek a játékok rendszerezése során?
- megismerni a játékok értékét
- értékelni a minőséget a mennyiség felett
- rendszerezni a dolgait és törődni velük
- nem ragaszkodni valamihez, aminek már nincs számára hozadéka
- azokat az érzéseket megérteni és legyőzni, amik a lemondással járnak
- döntés hozást tanulni
- az empátia és együttérzés megerősítése
Sok lehetőség van arra, hogy mit tehetnek azokkal a játékokkal, amiket már nem használnak.
Adják el őket
Azoknál a játékoknál, amik jó állapotban vannak jó esélye van az eladásra. Ha a környékén épp nincs bolhapiac vagy bolt, akkor egyszerűbb az internetes oldalakat kihasználni. A játékokat eladhatóak például a Vinteden, Marketplacen vagy a facebook csoportokban. Kézenfekvő olyan csoportokat találni, amik a lakhelyük környékén működik. Sose tudhatja az ember, talán még barátokra is találhatnak itt.
Adományozzák el őket
A családok közötti játék ajándékozás nem túl gyakori, mivel szinte mindenki harcol a felhalmozódásukkal. Abban az estben, ha nem olyan családról van szó, aki anyagi problémákkal küzd és bármilyen segítséget értékelni tud, akkor legyenek óvatosak. Ha a közelükbem van gyermekotthon, kórház vagy fürdő a gyermekek számára, akkor megkérdezheti, hogy valamelyik játékokat használnák ki. A plüss állatokból általában mindehol van elég, de az ötletes vagy minőségi játékokat biztosan szívesen fogadják majd. Kérdezzenek rá a helyi adománygyűjtő szervezeteknél is. Nekik van konkrét áttekintésük azokról a családokról, akiknek szükségük van játékra. Előfordulhat, hogy a gyermeknek nem tetszik a kapott ajándék, így a szekrény alján hever csak. Ebben az esetben egy új játékról beszélünk, így az tovább ajándékozható egy adománygyűjtő projekt keretén belül, mint például a Cipősdoboz akció.
Az adománygyűjtő konténerek többnyire nem csak a ruhákra szolgálnak. Lehetséges használt játékokat és könyveket is bedobni. Inkább azért mindig győződjenek meg róla, hogy a választott konténer erre alkalmas-e. Főként a nagyobb városokban találhatóak jótékonysági üzletek, amik a játékokat eldják a befolyt összeget pedig jó célra ajánlják fel.
Osztályozzák őket!
Ha a játékok már olyan állapotban vannak, hogy szükséges őket kidobni, akkor ne feledjék el őket helyesen osztályozni. Főleg azokat, amik elektronikus részeket tartalmaznak, mivel ezek az elektronikus hulladékok közé tartoznak nem pedig a kommunális hulladékba. Ha a játék elemeket is tartalmaz, ne feledjék el őket kivenni. A plüssmacikat a textil hulladékba kell dobni. Bonyolultabb a helyzet a műanyag játékokkal. A műanyagok közé ugyanis nem tartozik a PVC-ből készült játékok, valamint azok amiknek vannak vas vagy üveg alkatrészei is. Ezek a részek ugyanakkor eltávolíthatóak.
Találjonak új helyet nekik
A játékok rendszerezésével már meglennénk. Már csak az maradt hátra, hogy a gyerekszobában úgy rendezzük el a játékokat, hogy a gyerekek könnyen megtalálják, a kedvenceiket és utána minden problémamentesen vissza tudják pakolni. Nincs értelme arra kényszeríteni őket, hogy a polcokra vagy szétválogatott halmokra rakják vissza őket. A legpraktikusabb, ha sok tárolódobozt vagy kosarat vásárol, és abba válogatuk mindent szét.
Hogyan ismerhetik fel könnyen, hogy mi hová tartozik? Ebben a kis és nagy Montessori rendszerező matricáink segíthetnek. Nekik köszönhetően a gyermekek könnyen tudni fogják hol vannak az építőkockák, írószerek vagy például a kis doktor néni eszközei. Ugyanakkor gondolunk a ruhák átlátható rendszerezésére is. Ebben is segíthetnek a címkéink. A képek segítségével ég a legkisebbek is kiigazodnak bennük, aki még nem tudnak olvasni.
További tippek, ahhoz hogyan tartsanak rendet a játékok között:
- Az egyes építőkockákat válogassak szét zacskókba.
- A társasjátékokat a dobozok helyett tárolhatják mappákban, borítékokban vagy zacskókban. Így rengeteg helyet spórolhatnak meg.
- Rendszeresen dobálják ki a törött színes ceruzákat és kiszáradt filctollakat.
- Az átlátszó dobozok tartalma jól látható. Külsőleg viszont rendezetlennek és kaotikusnak tűnnek. Ezért jobb, ha nem átlátszó dobozokat vásárolnak, helyettük átláthatóan felcímkézhetik őket a matricáinkkal.
- A játékok tárolásához szükséges helyet úgy alakítsák ki, hogy a gyerekek maguk könnyen hozzáférjenek.
- A lego takarításhoz segíthet egy seprű és lapát.
Jó szórakozást kíván az újra rendezett szobában a Mama Címkék csapata.