Mi mindent csomagoljon be a sítanfolyamra? Készítettünk egy listát és több hasznos tippet is

Sítanfolyamra készül gyermeke? Biztosan jól jön pár hasznos tanács a felkészülést illetően, arról, hogy mi mindent kell beszerezniük és becsomagolniuk

A sífelszerelést érdemes időben elkezdeni keresni, hogy mindent nyugodtan ki tudjanak választani. Első lépésként azt kell eldönteniük, hogy a felszerelést vásárolni vagy kölcsönözni szeretnék-e. A legdrágább természetesen az új felszerelés vásárlása. Ez abban az esetben térül meg, ha több gyermeke is van, akik egymás után megörökölhetik. Gazdaságosabb persze másodkézből vásárolni felszerelést. A bazáron kívül kölcsönzőbe is ellátogathat, ahol gyakran kiárusítják az általuk feleslegesnek tartott árut.

A legolcsóbban az internetes bazárokon vásárolhat be, ahol a szülők árulják a gyermekeik által kinőtt vagy nem használt felszerelését. A keresés hosszabb időt vehet igénybe, de biztosan kifizetődik. Ugyanígy maga is eladhatja a szezon leteltével a feleslegessé vált darabokat. Ha szerencséje lesz, akkor ugyanannyiért adhatja el amennyiért vette őket. A legegyszerűbb azonban, ha arra az egy szezonra mindent kikölcsönöz. A kölcsönzőben általában jó tanácsokkal látják el a vásárlókat, szervizzel is szolgálnak, egy év elteltével pedig mindent kicserélhet nagyobb méretre. A kölcsönzők többnyire jobb árat kínálnak ősszel.

Hogyan válassza ki a megfelelő felszerelést?

A síléceknek 10-20 centiméterrel kéne rövidebbnek lenniük a síelő magasságánál. A síbotok megfelő méretét úgy tudja ellenőrizni, hogy megfordítja őket és a végügnél fogja meg őket. A kezeknek így derékszöget kellene bezárniuk a könyöknél. A sícipőknek nem szabad sehol sem nyomniuk a lábat. Sízoknikban ajánlott próbálni őket. Fontos szempont az is, hogy gyerek maga fel tudja őket venni. Miután kiválasztotta a bakancsot, szakszerűen állíttassa be hozzá a síkötéseket.

Ha gyermeke szívesebben snowboardozna, akkor ajánlott azt egy szakember segítségével kiválasztani. A snowboardoknak több típusa is létezik. A választásban fontos szerepet játszik a hosszuk, szélességük, az anyag keménysége, a forma, a fordulási sugár és a talp típusa.

Bármiben is ereszkedik majd le a lejtőn biztosan szüksége lesz egy sisakra. Annak nem lenne szabad mozogni a fejen, még egy váratlan mozdulatnál,még akkor sem, ha nincs bekapcsolva. A sípályán kötelező a pántok bekapcsolása. Ha a sisak helyesen lett kiválasztva, akkor azt nem lehet lehúzni az állon keresztül, ugyanakkor nem korlátozza a viselőjét a mozgásban. Praktikusak azok a sisakok, amiknek a pántja állítható, így a gyerekkel együtt nőnek. Továbbá elengedhetetlen a síszemüveg. A síszemüveget ajánlott a sísisakkal együtt felpróbálni. Némely modellek ugyanis nem hordhatóak egyszerre a méretük miatt. Ha a sísakot már megvásárolta, akkor ne szégyelje elvinni magával a szemüveg vásárláshoz. A haladó sportolóknak kiváló kiegészítő lehet a gerincvédő.

Mi a teendő abban az esetben, ha sífutással is foglalkoznak majd? A kezdő sítutóknak 5-10 centiméterrel hosszabb léceket válasszon mint a magasságuk. Ideális esetben azokat válasszák, amik úgymond “pikkelyezettek”, így nem fognak csúszkálni. A cipő kiválasztásakor ne feledje, hogy annak kompatibilisnek kell lennie a síkötés típusával.

Miután minden felszereléssel meglennénk, áttérhetünk a ruhák csomagolására. Ahhoz, hogy megkönnyítsük a dolgukat, készítettünk egy listát, amit egyszerűen letölthetnek és fokozatosan kipipálhatják amit már becsomagoltak. Így biztos lehet abban, hogy semmit nem felejtenek el. A csomagolás befejezésével a listát odaadhatja a kis síelőnek, hogy ő is ellenőrizni tudja mi mindent kell majd visszahoznia.

A sípályán a legfontosabb a megfelelő rétegezés: az alsó réteget jó minőségű thermo fehérnemű képezi, a középső réteget egy meleg pulóver és a felső réteget egy légáteresztő kabát és nadrág, amelyek melegen tartják a testet, valamint ellenállnak a szélnek és a nedvességnek. Megéri beruházni egy jó minőségű alsó nadrágra és funkcionális anyagból készült pólóba. Ellentétben a sima harisnyákkal és pamut pólókkal, ezek elvezetik az izzadságot a testtől, így a gyermek nem lesz egész nap vizes ruhában és nem fog fázni. A megfelelő ruházat kiválasztásáról egy korábbi bejegyzésünkben már részletesen írtunk. A biztonság érdekében a sípályán segíthet, ha az öltözet vagy a sisak élénk színű, így a gyermek jól látható lesz. Megoldás lehet egy színes sisak takaró is. Ha a gyermekek sífutással is foglalkoznak, akkor csomagoljunk vékonyabb kesztyűt és sapkát, valamint könnyebb kabátot és nadrágot.

Mibe pakoljuk mindezt?

A megfelelő pongyász kiválasztása szempontjából fontos figyelembe venni, hogy hogyan jutnak el a gyerekek a szálláshelyükre. A hegyekben előfordulhat, hogy egy darabot gyalog kell menniük a házig. Ilyenkor jobb, ha egy nagy hátizsákba pakolják a dolgokat. Máskülönben praktikusabb egy bőrönd vagy gurulós táska. A sílécek és síbakancsok mindennapos szállításához ideális egy speciális hátizsák, amibe a síbakancs mellé elfér a sisak is. Így a kezek szabadon maradnak a sílécek vagy snowboard hordozására.

A lehető legjobb, ha mindent közösen csomagolnak be a gyerekekkel. Így ők is pontosan tudni fogják mi mindenük van, és hogyan kell használniuk. Kicsit nehéz elhet gondoskodni magukról a sítanfolyam során. Beszéljenek velük arról, hogyan öltözködjenek, melyik kesztyű alkalmas a sípályára, mikor érdemes maszkot venni, és mikor elég csak a nyakmelegítő. Ne felejtsétek el hangsúlyozni, hogy este alaposan meg kell szárítani minden ruhát és cipőt, hogy reggelre minden készen álljon a következő napra. Szenteljenek figyelmet arra, hogy a gyermek képes legyen egyedül felvenni és becsatolni a sícipőt, rögzíteni a síléceket, és tudja, hogyan kell őket leszedni.

Mire érdemes még odafigyelni?

  • A hegyekben fontos figyelni a napfény, a szél és a fagy hatásaira. Ezért csomagoljanak napvédő krémet, napszemüveget, tápláló krémet és ajakbalzsamot is hátizsákjukba.
  • Ha nem kedvező az időjárás, akkor a medence látogatása egy alternatív program lehet. Épp ezért érdemes utánajárni, hogy kell-e fürdőruha.
  • Jól jöhet egy kisebb hátizsák is a kirándulásokhoz.
  • Remek segítő a vizes cipők szárításában az elektromos szárító.
  • Téli sportok közben könnyen előfordulhat baleset, vagy valaminek az elromlása. Érdemes ezért jó biztosítást kötni. Ahhoz azonban, hogy a biztosítás érvényes legyen, szükséges egy hivatalos igazolás a síkötés beállításáról. A biztosítást akkor is értékelni fogják a szülők, ha a gyerek valamit eltör a szálláshelyen. A barátokkal való játék során ez könnyen megtörténhet.

Sok mindent kell figyelembe venniük a kis síelőknek a sítanfolyamon. Sisakok, kesztyűk, sapkák… mindezekből pedig sok van a síhelyeken és csoda, ha nem veszik el semmi vagy nem hoznak haza olyan ruhát, amit még sosem láttak az előtt… Ráadásul a síléceikkel vagy bakancsaikkal gyakran még nem barátkoznak meg eléggé, így nem könnyű felismerni a sajátjukat a síházban. Ne felejtsenek el ezért mindent jól megjelölni. Az öntapadós tárgyakra való címkéink jól bírják a síléceken is a nehéz körülményeket. Az összes ruhát könnyedén megjelölhetik a felragasztható öntapadós ruhacímkéinkkel, rávasalható ruhacímkéinkkel vagy a névbélyegzőnkkel.

Most már semmi sem akadályozza meg, hogy nyugodtan és stressz nélkül bocsássák el gyermeküket a sítanfolyamra. A megfelelő jelölési mód kiválasztásában örömmel segít a Mama Címkék csapata.