20 tevékenység kis betegek számára. Ötlettár, ami a gyerekeket az ágyhoz köti
Időről időre minden szülőt érinti, hogy a gyereke beteg – ilyenkor szükséges lenne, hogy nyugodtan feküdjön az ágyban, de lefoglalni őt így még nehezebb mint általában. Ahhoz, hogy a kis gyengélkedőt lefoglalja az ágyban pár napra érdemes valami újjal előállni. Ezért hoztunk az önök számára sok tippet ahhoz, hogy hogyan újítsák fel a már megszokott játékokat. Ugyanakkor elsősegélyként pedig mindig ingyenesen letölthetőek a színezőink és összekötős feladatlapjaink.
MOZGASSÁK MEG AGYTEKERVÉNYEIKET VAGY CSAK SZÓRAKOZZANAK
- Teszteljék le a megfigyelő képességüket. Eddigi életük során már rengeteg időt töltöttek el otthon. Azonban ez még nem azt jelenti, hogy ténylegesen ismerik azt! Fókuszáljanak rá azokra a helyiségekre ahol éppen nem tartózkodnak és válaszoljanak olyan kérdésekre mint például: Hány akasztója van a fogasnak? Milyen színű apa fogkeféje? Hány polca van a könyvszekrénynek? Lehet meg fognak lepődni milyen kevés dolgot észlelnek maguk körül.
- Használja ki az időt a morzejel vagy egyéb titkosírás megtanulásához. Írjanak titkos leveleket. Ha a gyermeke táborba vagy természetiskolába megy, akkor igazi vagány lesz!
- Találják ki, a filmek, esti mesék vagy dalok címét egy-egy részlet alapján. A Youtubeon nagy mennyiségű filmrészletet talál.
- Rajzoljanak bolondos szörnyeket! Kis cédulákra írjanak fel különböző emberi vagy más lények testrészeit, ruhadarabokat, kiegészítőket. Ne féljen olyanokat is használni mint például 6 láb, bálna uszonyok, 3 szem, bajusz, vámpír fog...Aki szeretne bekapcsolódni a mókába az kisorsol olyan mennyiségű cédulát, amiben eredetileg megegyeztek. Ez alapján pedig elkészít egy szörnyet. Minél több cédulát készítenek elő, annál sokszínűbb lesz a felhozatal és annál tovább tart majd a játék.
CSEVEGJENEK
A közös pillanatok mikor a gyerekekkel kuckózunk mintha csak egy közös beszélgetésre lettek volna kitalálva.
- Készítsenek családi receptgyűjteményt. Vegyen egy füzetet és jegyezzen le mindent amit a családja szeret. Hívja fel a nagyit és kérje el annak a bizonyos finom kalácsnak a receptjét. Hagyja, hogy a gyerekek saját recepteket találjanak ki a kedvenc hozzávalóikból. Nemcsak, hogy jól fognak szórakozni, de új inspirációt is nyerhet és mindig a kéznél lesz valami, ahhoz, hogy örömet okozhasson a családnak. Erre mondják azt, hogy “három legyet ütni egy csapásra”!
- Mennyire jól ismeri a családját? Készítsen egy kvízt! Hány testvére van a nagyinak, hány unokanővére, hol született anya...? A játékot kihasználhatja arra, hogy meséljen a családról. Emellett elkezdhetik összeírni a családfát is vagy lerajzolni.
- Tervezzen egy nagy kalandot. Találják ki milyen álomhelyre szeretnének eljutni. Találják meg a térképen, tervezzék meg az útvonalat és készítsenek egy listát arról mi mindent kell magukkal vinniük. Esetleg tanuljanak meg pár szót az adott ország nyelvén!
FEJLESSZÉK A FINOMMOTORIKÁT
- A kis ujjacskák ideálisak a kisebb-nagyobb tárgyak felfűzésére. Nincsnek gyöngyeik? Használjon helyettük például gombokat vagy tésztát.
- Az ágyban töltött idő alkalmas a horgolás, hímzés vagy peddignád-fonás elsajátítására.
- Játszanak Hamupipőkére. Egy tálba töltsön ki sok apróságot és hagyja a gyerekeket, hogy osztályozza szét őket. A finommotorikán kívül a színek, alakzatok vagy anyagok felismerését is gyakorolhatják. Nehezebb változata ennek a gyakorlatnak az edények egymásba helyezése.
- Hagyja, hogy a gyerek csukott szemmel találja ki a tárgyakat vagy azok anyagát. Jobban fog szórakozni, ha lesz köztük éles, csúszós vagy nyálkás tárgy is.
- A gyerekek szeretik a fűzős játékokat is. Vegyen egy darab kartondobozt és rajzoljon vagy ragasszon rá egy képet. Ha ez meg van vágjon rajta lyukakat. Elég lesz egy hosszú cipőfűző vagy madzag megerősített végekkel és kész is az saját készítésű fűzős játék.
HASZNÁLJA KI A KÖNYVEKET ÉS AZ ÚJSÁGOKAT
- Találjon egy nagyobb és összetettebb képet vagy fotót és kerestessen a gyerekkel konkrét részleteket rajta.
- Vágjon ki kisebb részeket egy nagyobb képből vagy fényképből. A lyukas képet ragassza rá egy papírlapra és hagyja, hogy a gyerek beillessze a kép kivágott részeit. A kivágott kép részeit betöltheti akár rajzzal is.
- Vágjon el egy képet kétfelé és hagyja, hogy a gyerkőc berajzolja a hiányzó másik felet. Ha ön is szeretne szórakozni, akkor akár maga is megrajzolhatja a képeket.
- Új kirakóst keres? Vágjon össze apróbb részekre pár képet például gyermek magazinokból.
JÓL ISMERT JÁTÉKOK MÁSKÉPP
- Magyar kártya biztos akad mindenkinél otthon. Többnyire fáraózni szoktunk vele most azonban lehetőségük nyílt más kártyajátékokat is megtanulni vele. Ilyen például a Piros papucs, Csapd le csacsi vagy a Zsírozás. Amennyiben nem versenyző szelleműek, akkor jósolhatnak is velük.
- Játszanak színházasat! Nincsenek bábjaik? Nem gond! Könnyen készíthetnek papírból vagy WC papír gurigából hurkapálcával. Mindjárt két foglalkozást is találtak, ráadásul a fantáziájukat nem határolja be az, hogy milyen figuráik van otthon.
- Vannak mágneses tábláik és könyveik, de már megunták őket? Vegyen egy tepsit és fessen rá kulisszát vagy pedig ragasszon rá papírból egyet. Ezáltal új helyet kapnak a mágneses képeik.
Legvégül pedig egy tipp az éppen betegeskedő lányomtól: “Anyu sminkelj ki csukott szemmel!” Nem engedte kihagyni a szempillaspirált sem :-D
Egészségesnek lenni egyértelműen a legjobb dolog azonban, ha máshogy alakul a dolog, akkor sem kell, hogy csak unalmas legyen otthon. :-) Hisszük, hogy ötleteink segíteni fognak a kis gyengélkedők lefoglalásában.
Sok egészséget és jókedvet kíván a Mama Címkék csapata